Skip to content →

Voittajat

Voittajat 2018

Dokumenttisarjan voittaja:

Sonja Parkkinen, Eveliina Mäntylä ja Miina Viljanen, TaY – Parempi olla kertomatta

Dokumenttisarjan kunniamaininta:
Miia Nousiainen, Kohtaaminen Chandigarhissa

Dokumenttisarjan kunniamaininta:
Heidi Tirri, Milla Talassalo ja Taru Hokkanen, TaY – Kaiken pahan alku: Tinder

Dokumenttisarjan yleisöäänestyksen voittaja:
Sonja Parkkinen, Eveliina Mäntylä ja Miina Viljanen, TaY – Parempi olla kertomatta 

Dokumenttisarjan Radio- ja tv-toimittajien liitto RTTL stipendi:
Suvi Laine, Laajasalon opisto – Kiu(s)a(u)s

_____________________________________________________________

Juontajakilpailun voittaja:
Niilo Helminen

Juontajakilpailun kunniamaininta:
Julianna Jokela

Juontajakilpailun kunniamaininta:
Valtteri Makkonen

Juontajakilpailun yleisöäänestyksen voittaja:
Niilo Helminen

____________________________________________________________

Kuunnelmasarjan voittaja:
Timo Metsäjoki, Lapin yliopisto – Matkalla

Kuunnelmasarjan kunniamaininta:
Joni Vesterling, Ammattiopisto Luovi – In Your Face!

Kuunnelmasarjan yleisöäänestyksen voittaja:
Joni Vesterling, Ammattiopisto Luovi – In Your Face!

____________________________________________________________

Podcast-sarjan voittaja:
Marku Yli-Pentilä – Vastuunkantaja

Podcast-sarjan kunniamaininta:
Ville Syrjälä – Kaljan mittainen koulu

Podcast-sarjan kunniamaininta:
Timo Metsäjoki- Päivystävä leikkuri

Podcast-sarjan yleisöäänestyksen voittaja:
Ville Syrjälä – Kaljan mittainen koulu

 

Voittajat 2017

 

Dokumenttisarjan voittaja:
Hellsinki 2017, Lasse Poser / Tampereen yliopisto

Dokumenttisarjan kunniamaininta:
Lilly, Iiris Arjanne / Laajasalon opisto

Dokumenttisarjan kunniamaininta:
Veli, Juha Kyyrö / HEO

Dokumenttisarjan yleisöäänestyksen voittaja:
Päätös, Milka Koskinen / Voionmaan opisto

Dokumenttisarjan Radio- ja tv-toimittajien liitto RTTL stipendi:
Kuolemaa ei ole, Clarissa Jäärni / Voionmaan opisto

*

Podcast-sarjan voittaja:
Provoganda, Ville Syrjälä ja Tuomas Meling / Metropolia Ammattikorkeakoulu

Podcast-sarjan kunniamaininta:
Ääniä menneisyydestä, Markku Yli-Pentilä

Podcast-sarjan kunniamaininta:
Pinnassa, Iiris Arjanne ja Ville Lähde

Podcast-sarjan yleisöäänestyksen voittaja:
Ääniä menneisyydestä, Markku Yli-Pentilä

*

Kuunnelmasarjan voittaja:
Aikalisä, Juha Danson / HEO

Kuunnelmasarjan kunniamaininta:
Äidin kohtalo, Rita Dahl / Haaga-Helia AMK

Kuunnelmasarjan kunniamaininta:
Poppamies, Ellen Tuomaala / HEO

Kuunnelmasarjan yleisöäänestyksen voittaja:
Ajatus, Jaakko Virolainen / Voionmaan opisto

*

Juontajakilpailun voittaja:
Nicco Laaksonen / Laajasalon opisto

Juontajakilpailun kunniamaininta:
Akseli Kuhalampi / Laajasalon opisto

Juontajakilpailun kunniamaininta:
Marika Miinalainen / Laajasalon opisto

Juontajakilpailun nuorten kunniamaininta:
Yasmin Najjar / Hatturadio

Voittajat 2016

 

Juontajakilpailun voittaja
Marianna Mattila/Voionmaan opisto.

Kisassa jaettiin myös kaksi kunniamainintaa tarinankerronnasta
Lauri Olkkoselle ja Akseli Innaselle Voionmaan opistosta.

Nuorten sarjan voittaja
Rami Ranta ja kunniamaininnan sai Lotta Kuismanen.

—–

Dokumenttikilpailun voittaja
Jukka Lääveri (Laajasalon opisto) / Isä.

1. kunniamaininta
Antti Melkko (Metropolia Ammattikorkeakoulu) / Pienen pojan näreikkö

2. kunniamaininta
Taru Tikkanen (Metropolia Ammattikorkeakoulu) /Siivouspäivä.

Yleisön äänestyksen voittaja
Anna-Maria Lahdenveden (Voionmaan opisto) / Flow.

——-

Kuunnelmasarja

Voittaja
Iines Korhonen (Metropolia AMK)/ Hän joka siirtelee huonekaluja öisin.

1. kunniamaininta
Työryhmä Simo Kärkkäinen, Teemu Köngäs, Aleksi Huovila ja Susanna Salo (Lapin ammattikorkeakoulu) / Teuvon pitkä päivä

2. kunniamaininta
Anu Olkkonen (Voionmaan opisto) / En päästä irti.

 

Voittajat 2015

Kuunnelmasarja

Voittaja ja yleisön suosikki: Essi Hanki, Sofia Ketola, Joonas Turpeenniemi ja Henri Finström, Lapin ammattikorkeakoulu / Nauha siitä syksystä

1. Kunniamaininta: Sami Hakkarainen, Karelia-AMK / Yksi – Tarina syntymän ja kuoleman rajoilta

2. Kunniamaininta: Pihla Hiltunen, Voionmaan opisto / Meistä vahvempi



—–

Dokumenttisarja

Voittaja: Riku Niemelä, Tampereen AMK / Neiti Näpistys

1. Kunniamaininta ja yleisön suosikki: Virva Heinimaa, Tampereen AMK / Yhren Elämän muisto

2. Kunniamaininta: Hanna-Leena Köykkä, Voionmaan opisto / Porukka


Juontajakilpailu

Voittaja ja yleisön suosikkiSanni Isomäki, Voionmaan opisto

1. Kunniamaininta: Valtteri Kujansuu, Voionmaan opisto

2. Kunniamaininta: Riikka Laitinen, Voionmaan opisto

Nuorten sarja

Voittaja ja yleisöäänestyksen voittaja: Ville Köngäs, Nuorisokanava Hertzilä / Elämä on taistelun arvoinen

Kunniamaininta: Veera Kurtti, Nuorisokanava Hertzilä / Onko kaikki mitä nuoret tekevät , väärin?