Skip to content →

Ohjelma

Radiofestivaali 2017 aikataulu

Keskiviikko 26.4 Dokumenttisarja @Elokuvateatteri Orion

09.00 – 09.05 Avajaissanat

09.05 – 10.00 Dokumenttisarjan mestarikurssi: Katri Koivula -Verkkodokumentti

10.00 – 10.10 Tauko

10.10 – 10.20 Tuomaristo esittäytyy ja kertoo kriteereistään

10.20 – 11.10 Dokumenttisarja 

  • Sunnuntaisessiot – Helena Kesti/Luovi ammattiopisto
  • Parsittu – Valtteri Kykkänen/Tampereen yliopisto
  • Fuksielämä on laiffii – Joona Päätalo/Lapin yliopisto
  • Mun siellä jossain – Tahiti Viro/Voionmaan opisto
  • Rakkautta yli populaarikulttuurin rajojen – Topi Virtanen/HEO

11.10 – 12.10 Lounastauko

12.10 – 13.20 Dokumenttisarja jatkuu

  • Veli – Juha Kyyrö/HEO
  • Kuolemaa ei ole – Clarissa Jäärni/Voionmaan opisto
  • Lilly – Iiris Arjanne/Laajasalon opisto
  • Kiitos – Tiina Ryynänen/HEO
  • Päätös – Milka Koskinen/Voionmaan opisto
  • Solmussa – Salla Syvänen/Tampereen yliopisto

13.20 – 13.30 Tauko

13.30 – 13.50 Dokumenttisarja jatkuu

  • Kerjäämisen inhimillisyys – Minna Pasanen/Laajasalon opisto
  • Hellsinki 2017 – Lasse Poser/Tampereen yliopisto

13.50 – 14.00 Tauko, yleisöäänestys alkaa

14.00 – 14.45 Äänipolku ja RTTL esittäytyy

14.45 – 15.15 Dokumenttisarjan palkintojenjako

15.15 Päiväohjelma päättyy

*

Torstai 27.4 Podcast- ja kuunnelmasarja KAVI:n @Kino Tulio

09.00 – 09.05 Päivän aloitus

09.05 – 09.50 Podcast-sarjan mestarikurssi: Elina Ylä-Mononen – Podcastin perusteet

09.50 – 10.00 Tauko

10.00 – 10.10 Podcast-sarjan tuomaristo esittäytyy ja kertoo kriteereistään

10.10 – 11.30 Podcast-sarja

  • Pinnassa – Iiris Arjanne ja Ville Lähde
  • Kun mieli on rikki (Masennus) – Joonas Ylipiha ja Oona Saari/Metropolia AMK
  • Hämeen femma – Olli Koivumäki/ Lahden AMK
  • Provoganda – Tuomas Meling/Metropolia AMK
  • Ääniä menneisyydestä – Markku Yli-Pentilä

11.30 – 12.30 Lounastauko

12.30 – 13.20 Kuunnelmasarjan mestarikurssi: Juhana von Bagh – Kuunnelman ohjaaminen

13.20 – 13.35 Kuunnelmasarjan tuomaristo esittäytyy ja kertoo kriteereistään

13.35 – 15.00 Kuunnelmasarja

  • Ajatus – Jaakko Virolainen/Voionmaan opisto
  • Eteläistä leveyttä, läntistä pituutta – Pia Korhonen/Laajasalon opisto
  • Kodin, uskonnon ja isänmaan puolesta – Noora Haapaniemi/Oulun AMK
  • Äidin kohtalo – Rita Dahl/Haaga-Helia AMK
  • Koiran viimeinen päivä – Anu Olkkonen/Laajasalon opisto
  • Varpunen – Eve Saarnilehto/Laajasalon opisto
  • Harmaan lampaan kangas – Giacomo Misitano/Luovi

15.00 – 15.10 Tauko

15.10 – 16:10 Kuunnelmasarja jatkuu

  • Puhe – Anna Laine/HEO
  • Suoralähetysrinnat – Olli Laukkanen/Voionmaan opisto
  • Uusintojen uusinnat – Mikko Jalonen ja Verneri Hedman/Voionmaan opisto
  • Poppamies – Ellen Tuomaala/HEO
  • Aikalisä – Juha Dansom/HEO

16.10 – 16.30 Tauko, yleisöäänestys alkaa

16.30 – 17.15 Podcast- ja kuunnelmasarjojen palkintojenjako

17:15 Päiväohjelma päättyy

*

Perjantai 28.4 Juontajakilpailu ja tapahtuman päätös @Metropolia Hämeentie 161

10.00 – 10.10 Päivän aloitus

10.10 – 10.20 Juontajakilpailun tuomaristo esittäytyy ja kertoo kriteereistään

10.20 – 12.00 Juontajakilpailu

  • 10.20 Akseli Kuhalampi/Laajasalon opisto
  • 10.40 Jaakko Virolainen/Voionmaan opisto
  • 11.00 Nicco Laaksonen/Laajasalon opisto
  • 11.20 Verneri Hedman/Voionmaan opisto
  • 11.40 Marika Miinalainen/Laajasalon opisto

12.00 – 13.00 Lounastauko

13.00 – 14.30 Juontajakilpailu jatkuu

  • 13.00 Joanna Ahjo/Laajasalon opisto
  • 13.20 Tiina Ryynänen/HEO
  • 13.40 Senni Pelkonen/Laajasalon opisto
  • 14.00 Yasmin Najjar/Hatturadio

14.30 – 14.45 Tauko ja yleisöäänestys

14.45 – 15.30 Ammattilaisten juontajapaneeli Radio nyt

15.30 – 16.00 Radiomedia esittäytyy

16.00 – 16.30 Juontajakilpailun palkintojenjako 

16.30 Tapahtuma päättyy

Koko Radiofestivaali lähetetään suorana festivaalin nettikanavalla radiofestivaali.fi -sivustolla ja koostettuna ohjelmana Kaupunkiradiossa vappuna.

rf17_facebook rf17_twitter
RF17_logot_footer