Skip to content →

Ohjelma

FESTIVAALIOHJELMA

Keskiviikko 3.4. Juontajakilpailu

Tapahtumapaikka: Laajasalon opisto, Kuukiventie 6, 00840 Helsinki

08:30 – 13:30 Harjoittelumahdollisuus Laajasalon opiston radiostudiossa
11:00 – 12:30 Laajasalon opisto tarjoaa lounaan kilpailijoille ja tuomareille
13:30 – Tervetulokahvi festivaalivieraille (K-rappu, Asuntolarakennus)
– avajaissanat, tuomaristo esittäytyy ja kertoo arvostelukriteereistään
14:00 – 16:20 Juontajakisa

Juontojärjestys:

Arttu Kuivanen – Turun Ammattikorkeakoulu
Veera Viitanen – Laajasalon opisto
Jenna Louhela – Oulun ammattikorkeakoulu
Michaela Söderholm – Laajasalon opisto
Susanne Sunnari – Laajasalon opisto
Jenna Lahti – Voionmaan koulutuskeskus
Miska Kierros – Laajasalon opisto

16:20 Väliaikaohjelma: Äänipolku + järjestäjät esittäytyvät
16:40 Juontajakilpailun palaute + palkintojenjako

Torstai 4.4. Dokumenttisarja

Tapahtumapaikka: KAVI Kansallinen Audiovisuaalinen Arkisto, Sörnäisten rantatie 25

10:00 Avajaissanat
10:05 Tuomaristo esittäytyy ja kertoo kriteereistään
10:15 Dokumenttisarja – osa 1

Kaisa Järvinen: Kontrasti – Laajasalon opisto
Tuomas Kinnunen: Rumpukoneiden kapina – Tampereen ammattikorkeakoulu
Samuli Kuula: Oma valinta – Laajasalon opisto
Mirella Manninen: GGMadMan – Voionmaan koulutuskeskus
Leif Hagert: Kruunu – Laajasalon opisto

11:00 Tauko
11:10 Dokumenttisarja – osa 2

Henna Heinonen: Sampsan manifesti – Tampereen ammattikorkeakoulu
Emmi Tilvis: Rauhanaktivisti – Tampereen yliopisto
Riku-Petteri Vainio: Yrittäjän Vaimo – Voionmaan koulutuskeskus
Iina Tossavainen: Mikä mä oon?

11:55 – 13:00 Lounastauko
13:00 Dokumenttisarja – osa 3

Petri Hänninen: Suden kotimaat – Tampereen yliopisto
Lydia Eronen: Suomen paras hevonen – Tampereen ammattikorkeakoulu
Tiina Ryynänen: Avanto – Metropolia Ammattikorkeakoulu
Sarita Piipponen: Korkkarit kattoon – Tampereen yliopisto

13:45 Tauko
14:00 Dokumenttisarja – osa 4

Timo Metsäjoki: Jouluntuoja – Lapin yliopisto
Esin Aamutuuli (Güngör): Ghostattu – Metropolia Ammattikorkeakoulu
Sami Elamaa: Hevimies – Voionmaan Koulutuskeskus
Emma Tattari: Pään kaaos – Laajasalon opisto

14:40 Tauko
14:50 Dokumenttisarja – osa 5

Nina Schleifer: Our babe – Laajasalon opisto
Inka Mustonen: Rakkaudesta maapalloon: Jätteet kohdilleen – Lapin yliopisto
Mia Jussinniemi: Kampaajan rakas – Tampereen yliopisto
Mari Molkoselkä: Koltta Hanna-Maaria Kiprianoff – Oulun ammattikorkeakoulu

15:35 Yleisöäänestys
16:00 Dokumenttiluento: Faktan ja fiktion äänelliset ulottuvuudet – Tiina Luoma
17:00 Äänipolku esittäytyy
17:05 Dokumenttisarjan palkintojenjako
17:25 RTTL esittäytyy ja stipendin jako
17:30 Tapahtuman päätös

Perjantai 5.4.

Tapahtumapaikka: KAVI Kansallinen Audiovisuaalinen Instituutti, Sörnäisten rantatie 25

10:00 Avajaissanat, tuomaristo esittäytyy ja kertoo arviointikriteereistään
10:15 Kuunnelmat – osa 1

Joel Mäkipuro: Välitiloja – Laajasalon opisto
Margareeta Lauronen: Passio – Laajasalon opisto
Jyri Uurtimo: Requiem-Resurrecto – Laajasalon opisto

10:50 Kuunnelmat – osa 2

Arno Rantanen: Kohtaamisia – Voionmaan koulutuskeskus
Emilia Hulkko: Hei Mari! – Laajasalon opisto
Timo Metsäjoki: Runoilija – Lapin yliopisto

11:30 Tauko
11:40 Kuunnelmat – osa 3

Krista Lehtonen: Per Fumum – Laajasalon opisto
Pekka Ohtokangas: Kärpäsen elämää – Oulun ammattikorkeakoulu
Marko Laakkonen: Joki juttelee – Laajasalon opisto

12:20 – 13:20 Lounastauko ja yleisöäänestys
13.20 Kuunnelmasarjan palkintojenjako
13:45 Pod-sarjan tuomaristo esittäytyy
14.00 – 15.00 Podcast-sarja

Työryhmä: Pekka Ohtokangas, Linda Tammela, Minna-Marika Kumpulainen, Jesse Kettunen, Anni Hurtig: Yksi ainoa sipaisu – Oulun ammattikorkeakoulu
Eetu Laine: Naistenmies – Laajasalon opisto
Oskari Rötsä ja Susanna Partanen: Myyräcast – Voionmaan Koulutuskeskus
Nina Schleifer: Kielenvääntäjät / Tähtis Nina – Laajasalon opisto

15:10 Yleisöäänestys ja tauko
15:30 Podcast-sarjan palkintojenjako ja festarin päätös